Jak napsat strukturovaný životopis

 

 

Kvalitně napsaný strukturovaný životopis, vám otevře bránu na všechny pohovory. Personalista musí denně přečíst desítky vzorů životopisů a na vyhodnocení každého z nich má zpravidla jen několik minut. Těch několik minut může rozhodnout o vašem osudu.

Právě kvůli časové tísni, personalisté preferují formu strukturovaného životopisu, kde si velmi rychle a snadno vyhledají konkrétní informaci, která je zajímá. Nepodceňujte proto tento důležitý dokument.

Bez dobře napsaného strukturovaného životopisu, se dnes nikdo neobejde. Přesto někteří zájemci o práci stále posílají klasickou formu vzoru životopisu – psaný text. Pokud mezi ně patříte, může i váš životopis lehce skončit v koši personalisty.

Na základních školách nás učili psát životopisy psanou formou. Zatímco naše učitele zajímalo, jestli máme psa nebo kočku, co studují naši sourozenci a kde pracují rodiče, zaměstnavatele po těchto informacích netouží. To je jeden z důvodů, proč byl klasický formát životopisu pomalu ale jistě vytlačen a nahrazen strukturovaným životopisem.

Vzhledem k vysokému počtu uchazečů na jednu pracovní pozici, je pro personalistu náročné už jen samotné prostudování každého životopisu, který je mu doručen. Proto také dává každý zaměstnavatel přednost strukturovaným informacím v přehledné a jasné podobě, před slohovým cvičením.

Pokud máte pocit, že strukturovaný životopis je příliš neosobní a vy skrze něj nedokážete zaměstnavatele přesvědčit o vašem opravdovém zájmu o pracovní pozici, využijte prostoru, který vám nabízí motivační dopis. Zde máte možnost psaným textem vyjádřit svůj zájem o práci a zároveň zaměstnavatele naklonit na svoji stranu. Informace o vašem vzděláním či praxi skutečně raději přenechejte pro obsah strukturovaného životopisu.

 

 

Co musí strukturovaný životopis obsahovat?

 

Osobní údaje: Kategorie zahrnující především vaše jméno, adresu, emailové a telefonní spojení. Dbejte na aktuálnost uvedených údajů. Pokud se zdržujete na jiné adrese, použijte ji a neuvádějte vaše trvalé bydliště.

 

Dosažené vzdělání: Do této kategorie patří přesný název školy i obory, které jste vystudovali. Postupujte vždy v pořadí od nejnovějšího dolů. To znamená, že poslední vystudovaná škola bude hned první údaj v této kolonce a informace o místě vaší základní školy bude v této kategorii ta poslední zpráva.

 

Pracovní zkušenosti: Opět postupujete chronologicky, od nejnovejších zkušeností nahoře, po ty nejstarší dole. Vždy uvádějte přesný název společnosti a název pozice, stejně jako období, kdy jste ve společnosti působili. Důležité je také ve stručnosti zmínit vaše kompetence a odpovědnosti. Zamyslete se, co byste z vaší předchozí pracovní náplně nejvíce využili v novém zaměstnání a tyto zkušenosti nejvíce zdůrazněte.

 

Jazykové komptence: Uveďte seznam cizích jazyků, kterými hovoříte. Nezapomeňte doplnit i dosaženou jazykovou úroveň, případně státní zkoušky. Znalosti cizího jazyku nepodceňujte, ale ani nepředceňujte. Pokud například uvedete pokročilou znalost angličtiny, můžete očekávat, že na vás personalista v průběhu hovoru začne hovořit anglicky s vědomím, že vy mu přeci rozumíte.

 

Ostatní schopnosti: Zde uveďte cokoliv, co můžete ze svých schopností v novém zaměstnání využít. Pokud hledáte práci asistentky, neuvádějte například, že dobře vaříte. Tuto vaši dovednost určitě ocení doma, nicméně zaměstnavatele hledajícího asistentku opravdu nezaujme. Strukturovaný životopis musí být přehledný a stručný, proto jej nelze zatěžovat informacemi, které se nevztahují k tématu. Vyzdvihněte raději své organizační přednosti. Mezi další příklady schopností může patřit: znalost práce na PC, řidičský průkaz apod.

 

 

Abecedaprace.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.

---------------------------------------

Oferty pracy , Praca ogłoszenia a volné pracovní pozice v Polsku najdete na MyJobsi.pl .

 Jobbörse , Stellenangebote a nabídky práce v Německu hledejte na portálu MyJobsi.de .