Jak najít práci po padesátce

 

 

Na alarmující statistice nezaměstnanosti v České republice se výrazně podílí dvě skupiny obyvatelstva. Jsou to čerství absolventi škol a lidé, kteří už překročili metu se zakletou značkou „50“. Právě druhá kategorie nezaměstnaných má nejen velmi nízkou šanci práci najít, ale také jen mizivou vidinu na zlepšení vyhlídek. Každý jednotlivec však může udělat nemálo pro to, aby se z pozice nezaměstnaného opět vrátil do pracovního poměru. Jak na to?

 

Času je dost jen zdánlivě

Stát si uvědomuje, že přijít o práci po padesátce je problém. Proto prodlužuje podporu v nezaměstnanosti na 8 měsíců, respektive až 11 měsíců pro osoby 55+. Zdá se to jako dost času, ovšem zdání klame. Doporučujeme hledat práci a to ne po nějaké pauze, dokonce ne ani na podpoře, ale už v době, kdy vám plyne výpovědní lhůta v minulém zaměstnání. Dokažte sobě i potenciálním zaměstnavatelům, že v sobě máte stále energii a chuť pracovat – navíc se vám každý měsíc pro hledání práce bude hodit, protože situace je opravdu složitá.

 

 

Zvedněte své šance

Teď k tomu nejdůležitějšímu – co (možná) děláte špatně a co můžete (asi) dělat lépe? Personalisté se shodují, že lidé kolem padesátky mají na pracovním trhu velmi nesnadné postavení a to z několika konkrétních důvodů:

 

- věková diskriminace (oficiálně zakázaná), kdy zaměstnavatel dá přednost potenciálu dlouhodobé spolupráce před někým, kdo „za pár let odejde do důchodu“.

- nízké sebevědomí a poraženecký přístup, který někdy nastupuje ihned, ne až po desítkách odmítnutí, protože starší lidé ze všech stran slyší, že si práci neseženou.

- chybějící dovednosti, ať už jazykové, nebo týkající se informačních technologií, což jsou dovednosti obecné, jejichž dopad lze s dostatečnou snahou minimalizovat.

- nízká flexibilita, ať už se týká neochoty dojíždět dál za prací, nebo se dokonce přestěhovat, nebo třeba přijmout práci mimo obor, nebo jen na DPP, či na dobu určitou.

 

 

Jak se ale s těmito problémy vyrovnat?

 

  • Pokud se dostanete až na pohovor, můžete s věkovou diskriminací něco udělat, začít ale můžete už v motivačním dopise. Svůj věk nezmiňujte, naopak zdůrazněte své kvality. Pokud si nebudete připouštět, že věk je problém, můžete stejným dojmem zapůsobit i na ostatní. Nikdo navíc neříká, že s důchodem musíte v práci skončit. Naopak, mnoho důchodců pracuje na klíčových pozicích ve firmách, nebo si přivydělává.
  • Musíte si věřit, ať už je to jakkoliv těžké a zdánlivě neopodstatněné. S tolika odpracovanými roky máte rozhodně co nabídnout, takže sarkastické poznámky na vlastní osobu a shazování se je cesta špatná.
  • Ano, některé věci vám mohly uniknout, ale zas tak hrozivé to nebude. Základy cizího jazyka (nejlépe angličtiny) se dají naučit poměrně rychle, případně můžete oprášit i třeba onu znovuzrozenou ruštinu, která se dnes v některých odvětvích docela cení. Na počítači se seznamte s internetem, emailem a alespoň Wordem. Slova jako Google by ve vás neměla vyvolávat pocit bezmoci.
  • Smiřte se s tím, že konkurence je dnes v mnoha oborech přímo vražedná. Spokojte se s kratším úvazkem, nebo dokonce s prací v jiném oboru. Nezavrhujte předem nabídky ze sousedního města a nebojte se zeptat na práci všech svých přátel a známých. Vyzkoušejte rekvalifikační kurzy, které mohou být od Úřadu práce zdarma.

 

 

Předdůchod a předčasný důchod

Možnost předčasného důchodu nebo předdůchodu pro někoho nemusí být tak lákavá, ale je to také jedna z variant, jak se s nepříznivou situací na trhu práce vyrovnat. Ano, v padesáti o předdůchodu ještě asi přemýšlet nelze, ovšem v 55 už to není tak nereálné. Ačkoliv je tato varianta určena primárně pro ty, kteří již pracovat nechtějí, i v případě pracovat chcete, můžete předčasný důchod nebo předdůchod zvážit – dodá vám klid, peníze a jistotu. A když se naskytne příležitost, můžete se do práce opět vrátit.


TIP : Pravidelně sledujte pracovní portály a nabídky pracovního trhu. Vyhledání nové práce Vám také usnadní nový vyhledávač inzerce práce MyJobsi.cz,  kde najdete více jak 200.000+ nabídek práce a brigád !

 

 

Abecedaprace.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.

---------------------------------------

Job search pracovních nabídek ve Velké Británii, snadné vyhledávání na MyJobsi.co.uk . 

Recenze firem a hodnocení zaměstnavatelů najdete na Aplikant.cz .

Certifikace firem - získejte certifikát TOP zaměstnavatel on-line na Certifikuj.cz.