Nedostali jste výplatu?

 

 

Situace, ve které nedostáváte výplatu za práci, kterou jste odvedli, patří k nejnepříjemnějším. Nedostatek peněz, nedůvěra v budoucnost u stávajícího zaměstnavatele i nejistota spojená s hledáním zaměstnání nového. To vše dělá z nesolventního, nebo nespolehlivého zaměstnavatele noční můru zaměstnanců. Ale zaměstnanec není bezbranný a v krizové situaci dokáže pomoci i Úřad práce.

 

Zaměstnavatel zaplatit nemůže – insolvence

Pokud je váš zaměstnavatel v takové finanční situaci, že nemůže dostát svým závazkům vůči vám a případně i dalším věřitelům, nastává správný čas pro podání návrhu na insolvenci. To můžete udělat i vy, třeba společně s dalšími poškozenými zaměstnanci.

Po určení insolvenčního správce vám navíc, na základě jím dodaných podkladů, vyplatí dlužnou mzdu přímo Úřad práce, takže nemusíte zůstat bez peněz a čekat na to, jak se celá situace s firmou vyvrbí.

 

Zaměstnavatel zaplatit nechce – žaloba

Trochu jiná je situace, když vám zaměstnavatel platit nechce, nebo když nemůže, ale z nějakého důvodu nelze aplikovat cestu insolvence. Řešením je cesta za právníkem, který nejprve vašeho zaměstnavatele upozorní, že pokud do stanoveného termínu nezaplatí, půjde věc k soudu. Pozor, zde může dojít k velké časové prodlevě, byť je úspěšnost vymáhání takových pohledávek velmi vysoká.

 

Chcete z práce utéct pro neplacení mzdy – můžete okamžitě

Výše zmíněné kroky zvýší vaši šanci na domožení se svých peněz, ale to není vše, co můžete provést. Pokud vám zaměstnavatel neplatí, můžete ukončit pracovní poměr ihned, navíc s nárokem na dvouměsíční náhradu mzdy. Stačí, aby měl zaměstnavatel vůči vám závazky, které jsou více než 15 dnů po splatnosti. Co to ale znamená? Práce vykonaná za duben je splatná klasicky celý květen a pracovní poměr můžete ukončit tedy po 15. červnu.

 

Na závěr si tedy shrňme, co můžete udělat pro to, abyste dostali své peníze zpět a abyste nemuseli v neplacené práci zůstávat déle, než je třeba:

  • Společně s dalšími věřiteli můžete podat návrh na insolvenci, při níž vám mzdu vyplatí Úřad práce
  • Nechce-li zaměstnavatel zaplatit, můžete hnát celou věc až k soudu – poraďte se s právníkem, šance na získání vašich peněz je vysoká
  • Nechcete-li dál pracovat zadarmo, můžete po 15. dnu po splatnosti ukončit pracovní poměr ihned.

 

 

 

Abecedaprace.cz | Pracovní portál od 123jobs Media s.r.o.

---------------------------------------

Job posting - nabídky práce snadno a přehledně v zahraničí na MyJobsi.com .